Esas Holding Logo
EN TR
Yerel deneyim, küresel bakış açısı, girişimci ruh
Türkiye’nin önde gelen özel sermaye şirketlerinden olan Esas, sürdürülebilir iş modellerine ve büyüme potansiyeline sahip büyük ve orta ölçekli şirketlere yatırım yapmaktadır.

Yatırım yaklaşımımızın merkezinde, sürdürülebilir değer oluşturma yer almaktadır. Türk ve uluslararası iş çevrelerinde 200 yılı aşkın bir deneyimi bir araya getiren yönetim ekibimiz, yüksek standartlarda yatırım becerileri ve operasyonel alanlarındaki uzmanlıklarını kullanarak tüm paydaşları için en yüksek getirilerin sağlanması için çalışmaktadır.

Esas Türkiye’deki özel sermaye yatırımlarında çoğunluk, eş-kontrol veya yönetim hakları olan azınlık hisseleri satın alarak şirketlere yatırım yapmaktadır.

5 ile 7 sene içerisinde şirketlerimizden çıkış yapmayı hedeflemekle birlikte, yatırımlarımızı kendi bilançomuzdan gerçekleştirebildiğimiz için portföy şirketlerimizi daha uzun süre de destekleyebilmekteyiz.

Uluslararası
Esas, yurtdışında gerçekleştirilen özel sermaye yatırımlarında Türkiye’de lider konumdadır. Yurtdışı yatırımlarında Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’yı hedefleyen Esas hem sektör seçimi hem de yatırım tutarı konularında esnek bir yaklaşıma sahiptir.

Uluslararası özel sermaye yatırımları felsefemiz, diğer küresel özel sermaye fonları, tanınmış aile ofisleri, kurumsal yatırımcılar ve girişimciler ile başarılı ortaklıklar kurma temeline dayanmaktadır. Yatırımlarımızda saygın yatırımcıların yanında azınlık ya da yönetim etkisine sahip azınlık roller alarak büyüme odaklı şirketlere yatırım yapmaktayız.

Uluslararası özel sermaye yatırımlarımızda Batı Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerini hedeflemekte; sektör, yatırım tutarı ve yatırım süresi konularında esnek davranabilmekteyiz.

Başarılı şirketler yaratıyoruz
Türkiye Özel Sermaye: Geçmiş Yatırımlar
Ekibimiz
H. ÇAĞATAY ÖZDOĞRU
CEO

Esas'ın özel sermaye yatırımlarına liderlik yapan Çağatay Özdoğru, şirketin Türk ve Uluslararası yatırım komitelerinde görev almaktadır.

2005 yılında Esas’a katılmadan önce, Sabancı Holding’te Telekomünikasyon Grup Başkanlığı görevinde bulunmuştur.  Sabancı Holding’deki görevi öncesinde France Telecom Group’ta çeşitli pozisyonlarda çalışmış olup REEMEA (Rusya-Doğu Avrupa-Orta Doğu-Afrika) Bölgesi Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuş ve France Telecom Group’un Küresel Operasyon Komitesi’nde yer almıştır.

Çağatay Özdoğru lisans derecesini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği üzerine, yüksek lisans derecesini George Washington Üniversitesi’nden Telekomünikasyon Yüksek Mühendisliği üzerine tamamlamıştır.

Çağatay Özdoğru satış işlemleri gerçekleşmeden önce UN Ro-Ro, Mars Cinema Group ve Peyman yönetim kurullarında yer almıştır. Halihazırda ise Pegasus Havayolları, Mars Sportif, Korozo ve Ayakkabı Dünyası yönetim kurullarında yer almaktadır.

CUMHUR KUŞÇUOĞLU
Yönetici Direktör, Türkiye Özel Sermaye

Esas'ın Türkiye Özel Sermaye Yatırımları Başkanı olan Cumhur Kuşçuoğlu, şirketin Türk ve Uluslararası yatırım komitelerinde görev almaktadır.

2009 yılında Esas’a katılmadan önce, 2002-2007 yıllarında Ernst & Young M&A Bölümü Türkiye ve Güneydoğu Avrupa bölgelerinde direktörlük görevini üstlenmiştir. 2007 Mayıs ayında MENA Buyout Fund Direktörü olarak Carlyle Group’a katılmıştır ve şirketin Türkiye'deki şirket satın alma işlemlerinde görev almıştır.

Cumhur Kuşçuoğlu lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi’nde Ekonomi üzerine tamamlamıştır.

Cumhur Kuşçuoğlu satış işlemleri gerçekleşmeden önce UN Ro-Ro, Mars Cinema Group yönetim kurullarında yer almıştır. Halihazırda ise Mars Sportif ve Ayakkabı Dünyası yönetim kurullarında yer almaktadır.

DİNÇER AYDEMİR
COO

Dinçer Aydemir Esas'ta Direktör olarak görev almakta olup vergi ve hukuk ekibine liderlik etmektedir.

2015 yılında Esas'a katılmadan önce 6,5 yıl boyunca Mazars Türkiye'de Ortak olarak çalışmış ve uluslararası vergi konuları, vergi risk yönetimi, vergi yapılandırmaları, şirket satınalma ve birleşmeleri projelerinde görev almış ve birçok yerel ve uluslararası şirkete danışmanlık yapmıştır. 1997 - 2009 yılları arasında T.C. Maliye Bakanlığı'nda Hesap Uzmanı olarak görev almıştır.

Dinçer Aydemir lisans derecesini Ankara Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi üzerine, yüksek lisansını ise Boston Üniversitesi’nde Finansal Ekonomi üzerine tamamlamıştır. Yeminli mali müşavir olup Bağımsız Denetçi Lisansı bulunmaktadır.

BABÜR ÇELEBİ
Operasyon Direktörü
Tüketici Ürünleri

Babür Çelebi, Esas'ta tüketici ürünlerinden sorumlu Operasyon Direktörü olarak görev almaktadır.

2010 yılında Esas’a katılmadan önce, Doğan Online CEO'su olarak Doğan Holding bünyesinde yer almıştır. 2001-2003 yılları arasında Evyap'ta Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grubu Genel Müdürü olan Çelebi, 2003-2008 yılları arasında Ülker Grubu'nda Tüketici Ürünleri Grubu Başkan Yardımcısı ve Pazarlama Grubu Genel Müdürü olarak görev yapmıştır.

Babür Çelebi lisans ve yüksek lisans derecelerini Georgia State Üniversitesi’nde İşletme üzerine tamamlamıştır. Ek olarak, Babür Çelebi, 2000 yılında Columbia Üniversitesi’nin EMBA programını tamamlamıştır.  

A. BENAN ÇETİN
Direktör
Finans

Benan Çetin Esas’ta Finans Direktörü olarak görev almaktadır.

Benan Çetin, 2008 yılında Esas’a katılmadan önce, Londra’da Sabancı Holding’in Uluslararası Ticaret Grubu’nda hazineci olarak görev yapmıştır. Daha öncesinde Sabancı Bankası Londra Ofisi’nde hazine ve uluslarası ticaret dahil olmak üzere 6 yıl, Emirates Bank International Londra Ofisi’nde ise 2 yıl çalışmıştır.

Benan Çetin lisans derecesini İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Ekonomi üzerine tamamlamıştır. Aynı zamanda Association of Corporate Treasurers (ACT) üyesidir.

İPEK MUTLU
Yönetici Dİrektör, Uluslararası Özel Sermaye

İpek Mutlu, Esas’ta uluslararası özel sermaye yatırımlarından sorumlu Direktör olarak görev almaktadır ve şirketin uluslararası yatırım komitesinde yer almaktadır.

İpek Mutlu, 2017 yılında Esas’a katılmadan önce 4 yıl Richard Branson’ın aile ofisinde, onun öncesinde Blackstone Private Equity’nin Londra ofisinde ve FTV Capital’ın New York ofisinde özel sermaye yatırımları alanında çalışmıştır. Kariyerine Mckinsey & Company’nin New York ofisinde Strateji ve Finans analisti olarak başlamıştır.

İpek Mutlu lisans ve yüksek lisans (MBA) derecelerini Harvard Üniversitesi’nde İşletme üzerine tamamlamıştır.

İpek Mutlu, Phaidon’un yönetim kurulunda gözlemci olarak görev almaktadır.

ŞAHBEY TEKE
Direktör
Türkiye Özel Sermaye

Şahbey Teke, Esas’ta Türkiye özel sermaye yatırımlarından sorumlu direktör olarak görev almaktadır ve şirketin Türkiye yatırım komitesi üyesidir.

2007 yılında Esas’a analist olarak katılan Şahbey Teke, Air Berlin, Air Lease Corp, Peyman, İngiltere ve Amerika gayrimenkul portföyü, Ayakkabı Dünyası, Fuyao, AFM ve Mars Entertainment Group gibi birçok satın alma ve birleşme projesinde görev almıştır.

Şahbey Teke lisans derecesini Sabancı Üniversitesi’nde Mekatronik Mühendisliği üzerine, yüksek lisans derecesini ise Sabancı Üniversitesi’nde işletme (MBA) alanında tamamlamıştır.

Şahbey Teke satış işlemleri gerçekleşmeden önce Mars Sinema ve Peyman yönetim takımlarında yer almıştır. Halihazırda ise Mars Sportif’in yönetim takımında yer almaktadır.

SEÇKİN TABAK
Direktör
Türkiye Özel Sermaye
FEHMI DURUAY
Kıdemli Müdür
Türkiye Özel Sermaye

Fehmi Duruay, Esas’ta Türkiye özel sermaye yatırımlarından sorumlu kıdemli müdür olarak görev almaktadır.

2011 yılında Esas’a katılmadan önce, TSKB'de birleşme ve satın alma, proje finansmanı projelerinde Finansal Analist olarak görev yapmıştır. Fehmi Duruay Esas’ta bulunduğu süre boyunca Türkiye, Avrupa ve Amerika gayrimenkul projelerinde ve Türkiye’deki özel sermaye yatırımlarında rol almıştır.

Fehmi Duruay lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi’nde Ekonomi üzerine, yüksek lisans derecesini ise Koç Üniversitesi’nde finans alanında tamamlamıştır.

Fehmi Duruay satış işlemi gerçekleşmeden önce U.N. RoRo yönetim takımında yer almıştır. Halihazırda ise Ayakkabı Dünyası’nın yönetim takımında yer almaktadır.

MERVE AYSAN
Müdür
Vergi & Hukuk

Merve Aysan, Esas'ın vergi ve hukuk bölümünde müdür olarak görev yapmaktadır.

Merve Aysan, 2017 yılında Esas'a katılmadan önce EY’da Uluslararası Vergi Uzmanı olarak görev yapmıştır. EY’da çalıştığı süre boyunca yatırımlarını/operasyonlarını yeniden yapılandırmayı hedefleyen birçok yerel ve uluslararası şirketin uluslararası vergi konularına ve vergi yapılandırmalarına ilişkin projelerde yer almıştır.

Merve Aysan lisans derecesini Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İşletme alanında tamamlamıştır.

DENİZ ÜNAL
Kıdemli Uzman
Türkiye Özel Sermaye

Deniz Ünal, Esas’ta Türkiye özel sermaye yatırımlarından sorumlu kıdemli uzman olarak görev almaktadır.

Deniz Ünal, 2017 yılında Esas’a katılmadan önce EY Kurumsal Finansman Takımında Analist olarak finansal ve ticari durum tespiti projelerinde yer almıştır.

Deniz Ünal lisans derecesini Özyeğin Üniversitesi’nde İşletme üzerine tamamlamıştır.

LUKA HABEK
Kıdemli Analist
Uluslararası Özel Sermaye

Luka Habek Londra ofisimizdeki Uluslararası Özel Sermaye Yatırımları ekibimiz Kıdemli Analistidir.

Luka, özel sermaye fonları ve onlarla yapılan yatırımlara odaklandığı BNP Paribas’ın PE ekibinden bize katılıyor. Daha önce Inpulse Yatırım Fonu ve L’Oreal'da çalıştı.

Luka, Belçika'daki Vlerick Business School'dan Finansal Yönetim alanında yüksek lisans ve Hırvatistan'daki Zagreb Ekonomi ve Yönetim Okulu'ndan yüksek onur derecesi ile İşletme lisans derecesini aldı. Ayrıca 6 ay boyunca Koç Üniversitesi'nde Erasmus değişim programı yaptı.

ATAHAN UÇAR
Uzman
Türkiye Özel Sermaye

Atahan Uçar, Esas’ta Türkiye özel sermaye yatırımlarından sorumlu uzman olarak görev almaktadır.

Atahan, 2018 yılında Esas Holding’e katılmadan önce EY Kurumsal Finansman Takımında Analist olarak şirket satın alma ve birleşme projelerinde yer almıştır.

Atahan lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi’nde Ekonomi üzerine tamamlamıştır.

Sorumlu Yatırım İlkeleri
Sürdürülebilir yatırım yaklaşımımızı toplumsal alana taşıyoruz

Esas, yatırımlarını gerçekleştirirken, Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen Sorumlu Yatırım İlkeleri’ne (PRI) riayet etmeyi ana hedef olarak belirlemiş bir yatırım kuruluşudur. Sürdürülebilir getiri ve başarıların istikrarlı ve iyi yönetilen sosyal, ekonomik ve çevresel sistemlere bağlı olduğunu kabul eden Esas, kısa vadeli getiriler üzerine odaklanmak yerine, toplum ve ekonomiye uzun vadede de fayda sağlayacak yatırımlar yapmayı hedeflemektedir. 

Esas tüm analiz, yatırım, araştırma ve karar verme süreçlerinde çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim (ESG) ilkelerini dikkate almakta ve parçası olduğu ekonominin ve çevresel sistemlerin istikrarı ve sağlamlığına katkıda bulunmaya çalışmaktadır. Esas Holding, 2006 yılında Birleşmiş Milletler (Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi – UNEP FI ve Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi) tarafından belirtilen ilkeleri gönüllü olarak kabul etmekte ve yakın gelecekte PRI programının imzacısı olmayı hedeflemektedir.

Daha fazla bilgi için www.unpri.org sayfayısını ziyaret edebilirsiniz.