Pegasus
Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.

1990 yılında kurulan Pegasus Hava Yolları 2005 yılında Esas Holding tarafından satın alınmıştır ve Sabiha Gökçen merkezli olmak üzereTürkiye'nin ilk tam "düşük maliyetli" hava yolu stratejisi başlamıştır. Türkiye'nin öncü "düşük maliyetli" hava yolu şirketi olan Pegasus, uçak yolculuğunu herkese erişilebilir kılmış ve Türkiye havacılık sektörünü değiştirmiştir.

Balkanlar, Avrupa, Asya ve Orta Doğu’da yeni destinasyonlar ile ağını genişleten Pegasus, bugün 31 ülkede 78 destinasyona uçuş düzenlemektedir. Şirket, son yedi yılda yolcu sayısını sekiz kat arttırarak Türkiye'nin en hızlı büyüyen hava yolu şirketi olma konumunu güçlendirmiş olup bu dönem içerisinde 69.2 milyon yolcu uçurmuştur. 2013 yılında ise Pegasus, dünya genelinde 16.8 milyon yolcu tarafından kullanılmıştır.

2013 yılında, Türk havacılık sektöründeki %18'lik yurt içi yolcu artışına karşın, Pegasus'un yurt içi yolcu trafiği %23 artmış ve ayrıca uluslararası yolcu sayısı sektör ortalamasına oranla yaklaşık 2 kat daha fazla artmıştır. Pegasus'un 2005 yılında Türkiye pazarındaki payı sadece %1 iken, bu rakam şu anda %26.9'dur. Pegasus, bu büyüme rakamlarının ortalama %90.3 rötarsız gerçekleştiğini de belirtmekten gurur duyar.

Sınıfının en iyisi operasyonel performansa ek olarak, Pegasus aynı zamanda ortalama 4 yaş ile Türkiye'nin en genç filosuna sahiptir ve 100 yeni Airbus siparişi ile yaş ortalamasını daha da azaltacaktır.

Sınıfının en iyi uçuş hizmetleri ile birlikte, Pegasus yolcuları için çok sayıda ek hizmet sağlamaya devam etmektedir. Yolcuların seyahat deneyimlerini kişiselleştirebilmeleri için flypgs.com yolcuların otel rezervasyonu yapmasını, araç kiralamasını, yemeklerini önceden seçmesini, indirimli fiyatlarla ek bagaj hakkı satın almasını ve çok daha fazlasını mümkün kılmaktadır.

Yeni sadakat programı Pegasus Plus, dünyanın herhangi bir yerinde yaşamakta olan yolcuların, üyelik numarası yerine geçen cep telefonu numaralarını kullanarak, kartsız üyelik sistemi ile flypgs.com’a girerek Uçuş Puanı kazanmasını sağlamaktadır.

Ayrıca yeni bir ilke imza atan şirket, dünyada ender havayolu şirketlerinin eğitim akademilerinde bulunan uçuş simülatörlerini satın alarak Pegasus Uçuş Eğitim Merkezini kuvvetlendirmiştir.

Nisan 2009'da Pegasus'un ana şirketi olan Esas Holding, Almanya'nın ikinci ve Avrupa'nın beşinci en büyük hava yolu şirketi olan Airberlin'in azınlık hissesini satın alarak şirketin ikinci en büyük özel hissedarı olmuştur. Eylül 2011'de Pegasus, yolcuların Türkiye ve Almanya arasında karşılıklı uçuş rezervasyonu yapmasına imkan sağlayan ortak "uçuş paylaşımı" seferleri programını başlatmıştır.

Nisan 2013 tarihinde 2013 yılının en büyük halka arzını gerçekleştiren Pegasus, hisselerinin %34.5’ini İstanbul Borsasında halka arz etmiştir. Borsaya açıldığı günden bugüne Pegasus’un şirket değeri 1.8 milyar TL’den 2.6 milyar TL’ye artmıştır. Halka arzdan elde edilen kaynaklar Pegasus’un amaçladığı filo ve operasyonel büyümeyi hızlandırmak için kullanılmaktadır.

Aeropark Yenişehir Mah. Osmanlı Bulvarı No:11 34912 - Kurtköy / İSTANBUL

+90 (216) 560 70 00

www.flypgs.com