Esas Holding Logo
EN TR
Yerel uzmanlık, küresel erişim

2000 yılında Şevket Sabancı ve ailesi tarafından kurulan Esas, Türkiye ve yurt dışındaki yatırım imkanlarına odaklanmış Türkiye'nin lider yatırım gruplarından birisidir.

İstanbul ve Londra’da ofisleri bulunan Esas, özel sermaye, gayrimenkul, girişim sermayesi ve sermaye piyasası araçları gibi farklı varlık sınıflarına organize biçimde yatırım yapan tek ve en büyük Türk aile fonudur.

Rakamlar ile Esas
Özel Sermaye
€2,4 milyar

Türkiye portföyündeki şirketlerin toplam şirket değeri

€1,9 milyar

Türkiye portföyündeki şirketlerin toplam satışları

15

Uluslararası yatırım adedi

4,8x

Son dört şirket satışının ortalama getirisi (€ cinsinden)

Gayrimenkul
€2,5 milyar

Türkiye ve yurtdışındaki gayrimenkul yatırımlarının toplam değeri

356.000 m2

Türkiye portföyündeki toplam kiralanabilir alan

539.000 m2

Uluslararası portföydeki toplam kiralanabilir alan

Yönetim Kurulu
ŞEVKET SABANCI
Kurucu & Yönetim Kurulu Başkanı

Şevket Sabancı Esas’ın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

2000 yılında Esas’ı kurmadan önce, Sabancı Holding’e bağlı tekstil şirketlerinde yöneticilik yapmış ve Sabancı Holding’i 1980 yılından itibaren yurt dışında temsil etmeye başlamıştır. Vaksa’nın kurucu üyesi olan Şevket Sabancı, 2004’e kadar Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak holdingin büyümesinde önemli rol oynamıştır.

Şevket Sabancı, lisans derecesini Manchester Üniversitesi’nde Tekstil Mühendisliği üzerine tamamlamıştır.

Şevket Sabancı Yönetim Kurulu Başkanı olarak Esas'a liderlik etmektedir.

EMINE SABANCI KAMIŞLI
Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Esas'ın kurucu ortaklarından olan Emine Sabancı Kamışlı, 2000 yılından bugüne şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir. Emine Sabancı Kamışlı kariyerine Londra’da reasürans brokerlığı şirketi olan Willis Corroon’da başlamıştır. Türkiye’ye döndükten sonra, Aksigorta’da Ticaret Direktörü olarak çalışmıştır. Esas kurulmadan önce Aksigorta, Akhayat ve Sabancı Holding’de yönetim kurulu üyeliği yapmıştır.

Emine Sabancı Kamışlı, lisans derecesini London School of Economics’de Endüstri ve Ticaret Ekonomisi üzerine tamamlamıştır.

Emine Sabancı Kamışlı, Esas’ın hazine ve sosyal sorumluluk (Esas Sosyal) projelerine liderlik etmektedir.

ALİ SABANCI
Yönetim Kurulu Üyesi

Ali Sabancı, Esas’a 2004 yılında yönetim kurulu üyesi olarak katılmıştır.

Kariyerine Morgan Stanley’nin ABD ofisinde başlayan Ali Sabancı Türkiye’ye döndükten sonra Akbank’ta çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. 1997 yılında Sabancı Holding Projeler Daire Başkanı, 2001 – 2004  yılları arasında ise Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkan Yardımcısı olarak görev almıştır.

Ali Sabancı lisans derecesini Tufts Üniversitesi’nde Politika ve Ekonomi üzerine, işletme yüksek lisans derecesini Columbia Üniversitesi’nde Uluslararası Finans üzerine tamamlamıştır.

2005 yılından bugüne Pegasus Havayolları'nın Yönetim Kurulu Başkanı olan Ali Sabancı, ayrıca Esas'ın Özel Sermaye, Girişim Sermayesi ve Gayrimenkul Yatırım Komitelerinde görev yapmaktadır.

ERHAN KAMIŞLI
Yönetim Kurulu Üyesi

Erhan Kamışlı, 2008 yılında yönetim kurulu üyesi olarak Esas’a katılmıştır.

Kariyerine Exsa’da başlayıp Akçimento’da çeşitli görevler alan Erhan Kamışlı daha sonra Sabancı Holding Çimento Grup Başkanlığına yükselmiştir. Bu görevi süresince Akçansa ve Çimsa Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nda ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nde yönetim kurulu üyeliği yapan Erhan Kamışlı aynı zamanda Beşiktaş Jimnastik Kulübü ve Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurullarında da görev almıştır.

Erhan Kamışlı, California State Üniversitesi’nden pazarlama ve uluslararası iş yönetimi lisans derecesine sahiptir.

Erhan Kamışlı, Esas Gayrimenkul ve Medline Sağlık Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

H. ÇAĞATAY ÖZDOĞRU
Yönetim Kurulu Üyesi & CEO

Esas'ın yönetim kurulu üyesi olan Çağatay Özdoğru, şirketin özel sermaye yatırımlarına liderlik etmektedir.

2005 yılında Esas’a katılmadan önce, Sabancı Holding’te Telekomünikasyon Grup Başkanlığı görevinde bulunmuştur.  Sabancı Holding’deki görevi öncesinde France Telecom Group’ta çeşitli pozisyonlarda çalışmış olup REEMEA (Rusya-Doğu Avrupa-Orta Doğu-Afrika) Bölgesi Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuş ve France Telecom Group’un Küresel Operasyon Komitesi’nde yer almıştır.

Çağatay Özdoğru lisans derecesini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği üzerine, yüksek lisans derecesini George Washington Üniversitesi’nden Telekomünikasyon Yüksek Mühendisliği üzerine tamamlamıştır.

İNAN TANRIÖVER
Yönetim Kurulu Üyesi&CFO

İnan Tanrıöver, Esas'ta yönetim kurulu üyesi ve CFO olarak görev almaktadır.

2007 yılında Esas’a katılmadan önce, İnan Tanrıöver 1977’den 2001’e kadar Ziraat Bankası’nda çalışmış ve bu süre zarfında iki kez Londra’ya Kıdemli Ülke Sorumlusu olarak atanmıştır. 2001 yılında Sabancı Holding’e katılan İnan Tanrıöver, Londra’daki Uluslarası Ticaret Grubu’nda Finans Direktörü olarak çalışmaya başlamıştır. Aynı zamanda Şekerbank’ın icra kurulunda görev almıştır.

İnan Tanrıöver, lisans derecesini Ege Üniversitesi’nde Pazarlama üzerine tamamlamıştır.

AHMET BOZER
Yönetim Kurulu Danışmanı

Ahmet Bozer, Esas’a 2017 yılında yönetim kurulu danışmanı olarak katılmıştır.

Ahmet Bozer, Esas’a katılmadan önce, Coca-Cola’da başkan yardımcısı görevinde bulunmuştur. 1990 yılında katıldığı Coca-Cola’da çeşitli finans rollerinde çalışmış olup, dört yılın sonunda Coca-Cola İçecek’de genel müdürlük rolünü üstlenmiştir. 2000 yılında Coca-Cola’ya geri dönüp Avrasya operasyonlarında bölüm başkanlığı rolüne geçen Ahmet Bozer, sonrasında Orta Doğu Bölgesi’nin sorumluluklarını da almıştır ve 2007 yılında Avrasya operasyonlarının başına geçmiştir. Grup başkanı ve COO olarak Avrasya ve Afrika bölgelerinde 90 ülkelik operasyona liderlik etmiştir. Coca-Cola International’da başkanlık pozisyonuna gelen Ahmet Bozer, 200’den fazla ülkeden oluşan bir operasyona liderlik etmiştir.

Ahmet Bozer lisans derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde İşletme üzerine, yüksek lisans derecesini ise Georgia State Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri üzerine tamamlamıştır.

Kariyeri boyunca çeşitli Coca-Cola ortaklıklarının ve şirketin şişeleme iştiraklerinin yönetim kurullarında yer alan Ahmet Bozer, halihazırda birçok şirket ve sivil toplum kuruluşunda bağımsız yönetim kurulu üyeliği rolünü üstlenmektedir.