Menu menu-icon menu-icon
Portföy
Kuzey Amerika, Avrupa ve Birleşik Krallık'ta farklı sektörler ve bölgelere yapılan yatırımlarla çeşitlendirilmiş benzersiz gayrimenkul portföyü
Kuzey Amerika Projelerini Görün
Avrupa Projelerini Görün
Birleşik Krallık Projelerini Görün
Geçmiş Yatırımlar
Kensington
Kensington
Londra, Birleşik Krallık
Londra, Birleşik Krallık
Londra, Birleşik Krallık

Kensington High Street metro istasyonunun karşısında bulunan, zemin katında perakende mağazaları ve üst katlarında konut daireleri barındıran dört bitişik bina


Perakende mağazalarının üstünde bulunan kullanılmayan alanların konut dairelerine dönüştürülmesi stratejisiyle binalar uygun fiyata satın alındı

Üst bölümlerin konuta dönüşümü için gerekli izinler alındı ve perakende kiracılarıyla sözleşmeler uzatıldı

3.8 yılın ardından izinleri alınmış konut geliştirme fırsatı olarak satıldı

Esas yatırımdan %16 IRR ve 1.7x sermaye getirisi sağladı

Luneta Portfolio
Luneta Portfolio
Almanya
Almanya
Almanya

Almanya'da bulunan 9 ofis binası ve 1 perakende mağazasından oluşan gayrimenkul portföyü


Kısa kira vadeleri sebebiyle portföy uygun fiyata satın alındı

Strateji kira vadelerini uzatmak, yenileme çalışmalarını tamamlamak, bir süre düzenli kira gelirini toplayarak daha uygun pazar koşullarında portföyü satmaktı

3 ofiste kira uzatımları ve yeni kiralamalar ile kira profilleri geliştirildi

Yenileme çalışmaları planlanan şekilde tamamlandı

İlk olarak 2 varlık yüksek değer artışının ardından tekil olarak satıldı

2.5 yılın ardından kalan 8 varlık portföy olarak satıldı

Esas yatırımdan %22 IRR ve 1.6x sermaye getirisi sağladı

Swan
Swan
Den Haag, Hollanda
Den Haag, Hollanda
Den Haag, Hollanda

Den Haag'ın merkezi iş bölgesinde yeni inşa edilen 20 katlı modern ofis binası


Satıcının şehirdeki son yatırımı olması sebebiyle uygun fiyata satın alındı

İlk 9 ay içerisinde doluluk oranı %86'dan %100'e getirildi

Den Haag'da kiralama ve yatırım koşulları hızlı bir şekilde iyileşmeye başladı

Hem binanın hem de bölgenin hızlı istikrar sağlaması erken satış kararına yol açtı

1.0 yılın ardından bina kapalı bir satış süreci sonrası satıldı

Esas yatırımdan %51 IRR ve 1.5x sermaye getirisi sağladı

Yatırım Komitesi
ALİ SABANCI
Yönetim Kurulu Başkanı

Ali Sabancı, Esas Özel Sermaye Yatırımları arasında yer alan Pegasus Havayolları'nda Yönetim Kurulu Üyeliği ve Mars Sportif'de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini ifa etmektedir. Esas Gayrimenkul'ün yönetim kurulunda da görev yapmaktadır.

Ali Sabancı, sürdürülebilir sosyal yatırımı kolaylaştırmak için kurulan Esas Sosyal'in kurucularından biridir. Kendisi ayrıca Türkiye'de girişimcilik farkındalığını artırmaya odaklanmaktadır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu başkanı olarak Melek Yatırımcılık mevzuatı, Global Girişimcilik Kongresi, G3 / Geleceğin Gücü Girişimciler Forum, Global Girişimcilik Haftası ve TIM Inovasyon Haftası - Born Global gibi başarılı projelere liderlik yaptı. Aynı zamanda 25'ten fazla start-up şirkette melek yatırımcıdır.

Ali, Türk-Amerikan İş Adamları Derneği ve Türkiye Aile İşletmeleri Derneği üyesidir. 2018 yılında Türkiye ile Fransa arasındaki ekonomik ilişkilere yaptığı katkılardan dolayı Fransız hükümeti tarafından Légion d'Honneur ödülüne layık görüldü.

Ali Sabancı, Columbia Business School'dan Uluslararası Finans alanında MBA ve Tufts Üniversitesi'nden Siyaset ve Ekonomi alanında lisans derecesi aldı.

KAZIM KÖSEOĞLU
Yönetici Ortak

Kazım Köseoğlu Esas Gayrimenkul'de Yönetici Ortak ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak yatırım komitesinde görev yapmaktadır. Aynı zamanda Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Tüsiad’ın İngiltere network grubuna başkanlık etmektedir.

2010 yılında Esas Holding'e katılmadan önce İngiltere'nin en büyük gayrimenkul şirketlerinden biri olan F&C REIT Asset Management'ta yatırım analisti olarak çalıştı.

Kazım Köseoğlu, yüksek lisans derecesini Uluslararası Finans ve Bankacılık alanında Cass Business School'dan ve lisans derecesini ise İşletme Ekonomisi (Almanca) alanında Brown Üniversitesi'nden almıştır.

H. ÇAĞATAY ÖZDOĞRU
Esas CEO

Çağatay Özdoğru, Esas'ın gayrimenkul, girişim sermayesi, risk sermayesi ve varlık yönetimi dahil tüm iş kollarını denetlemekte ve yatırım komitelerinde hizmet vermektedir. Esas Gayrimenkul, Pegasus Havayolları, Mars Athletic, Korozo ve Ayakkabı Dünyası gibi çeşitli özel sermaye portföy şirketlerinin yönetim kurulu üyesidir.

Çağatay Özdoğru, Esas Holding'e 2005 yılında icra kurulu üyesi olarak katıldı. 2010 yılından bu yana CEO olarak görev yaptığı Esas Girişim Sermayesi'nin kurulmasında, 2019'da mevcut görevine geçene kadar, önemli rol oynadı. Esas Holding’in bir dizi özel sermaye yatırımına ve UN Ro-Ro, Mars Cinema Group ve Peyman gibi çeşitli portföy şirketlerinin çıkış süreçlerine liderlik etti.

Çağatay Özdoğru daha önce Sabancı Holding'de Bilişim Teknolojileri ve Telekomünikasyon Grup Başkanı olarak görev yapıyordu. Bundan önce, en son REEMEA Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı France Telecom Group'ta çeşitli pozisyonlarda bulundu. Aynı zamanda Global Operasyon Komitesi'nin bir üyesiydi.

Çağatay Özdoğru, 2020 yılında DEİK'te (Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi) Türkiye - Fransa İş Konseyi başkanlığına ve 2021’de Fenerbahçe Futbol A.Ş bağımsız yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Çağatay, Nisan 2022 itibarıyla Tüsiad'da da Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Daha önce Türkiye - İsveç İş Konseyi ve Türkiye - Hırvatistan İş Konseyi başkanlığı, TBV (Türkiye Bilişim Vakfı) ve TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Çağatay Özdoğru, Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans derecesini 2016 yılında George Washington Üniversitesi'nden almış aynı zamanda yine aynı Üniversiteden Mezunlar Onur Listesi'ne layık görülmüştür ve İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik ve Telekomünikasyon Mühendisliği bölümünden mezundur.

ERNEST BOLES
Yatırım Komitesi Üyesi

Ernest Boles, otuz yılı aşkın bir süredir yatırım, finans ve hukuk alanlarında uluslararası bir kariyere sahiptir.

Ernest, son 12 yıldır, tanınmış bir Alman sanayici ailesi olan Harald Quandt'ın mirasçıları tarafından kurulan önde gelen bir Alman yatırım şirketi olan Harald Quandt Group bünyesinde üst düzey yönetici olarak görev yapmaktadır. Gruptaki görev süresi boyunca, Gruba ait özel sermaye ve gayrimenkul yatırım şirketi olan HQ Capital'de CEO, Grubun yatırım yönetimi alanında çoklu aile şirketi olan HQ Trust'da Denetim Kurulu Başkanı ve Grubun aile şirketi olan Harald Quandt Holding'de Eş Genel Müdür olmak üzere çeşitli üst düzey rollerde görev yapmıştır.

Ernest şu anda HQ Capital'in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmakta ve özel sermaye ve gayrimenkul yatırım işlerinin yatırım komitelerinin daimi üyesi olarak hizmet vermektedir. Ernest ayrıca, Esas Holding'in Yönetim Kurulu üyesi, Beiersdorf AG Yatırım Komitesi'nin bir üyesi ve Frankfurt International School Foundation'ın İcra Komitesi'nin bir üyesi olmak üzere çeşitli bağımsız kurullarda da faaliyet göstermektedir.

2007'de Harald Quandt Group'a katılmadan önce, Morgan Stanley'in Londra merkezli EMEA Varlık Yönetimi Bölümünde zorunlu yatırım programından sorumlu İdari Müdür olarak, Bank Morgan Stanley AG, Zurich CEO'su olarak ve EMEA için Yönetim Bölümü ve Londra Merkezli Citi'de Avrupa Varlık Yönetimi Bölümünde CIO (Bilgi Teknolojileri Müdürü) olarak görev yapmıştır. Ernest, bankacılık kariyerinden önce New York'ta Milbank Tweed Hadley & McCloy şirketinde uluslararası vergi hukuku alanında çalıştı ve burada baroya kabul edildi. Eski bir Fulbright bursiyeri olan Ernest, Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi'nden Hukuk Doktorası derecesi ve Law Review üyesi olduğu Kansas Üniversitesi'nden Hukuk Lisans Derecesi almıştır. Ernest, alternatif varlıklara yapılan yatırımlara odaklanan küresel konferanslarda ve etkinliklerde sık sık konuşmacı olarak sahne almaktadır.

ROBERT ORR
Yatırım Komitesi Üyesi

Robert Orr yıllar boyunca çeşitli halka açık ve özel gayrimenkul şirketlerinde görev alan tecrübeli bir danışman ve bağımsız yönetim kurulu üyesidir.

Dünyanın önde gelen gayrimenkul hizmetleri şirketlerinden JLL Inc.'de 7 yılı EMEA bölgesinde CEO, 4 yılı yatırımcılarla sınır ötesi ilişkileri geliştirme amacı güden Uluslararası Sermaye Grubu'nda Yönetici Direktör olmak üzere toplam 29 yıl görev almıştır. 

Canaccord Genuity'nin Yatırım Bankası tarafında 6 yıl boyunca danışmanlık yaparak Kurumsal Finans alanında tecrübesini geliştiren Robert aynı zamanda Avrupalı ve Amerikalı iki şirketin birleşmesiyle ortaya çıkan JLL'in bu çok kültürlü birleşim sürecinde liderlik rolü üstlenmiştir. Çoğunlukla İngiltere'de, 11 yılı Almanya'da ve 4 yılı Fransa'da olmak üzere 40 yılın üzerinde uluslararası genel yönetim ve müşteri ilişkileri tecrübesine sahiptir.

Başlıca roller

  • Tritax Eurobox Plc Yönetim Kurulu Başkanı
  • M&G European Property Fund SICAV Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
  • M&G Real Estate Funds Management S.a.r.l. Bağımsız Yöneticisi
  • APCOA Parking Holdings GmbH Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
  • EQT Real Estate Yatırım Danışmanlığı Komitesi Üyesi
  • Blue Coast Capital (Lewis Trust Group) Danışmanı

 

Başlıca tecrübeler

  • JLL Inc. Avrupa CEO'su
  • RDI REIT P.L.C. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
  • Tishman Speyer Properties UK Limited Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
  • Canaccord Genuity Limited Danışmanı
Ekibimiz
KAZIM KÖSEOĞLU
Yönetici Ortak

Kazım Köseoğlu Esas Gayrimenkul'de Yönetici Ortak ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak yatırım komitesinde görev yapmaktadır. Aynı zamanda Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Tüsiad’ın İngiltere network grubuna başkanlık etmektedir.

2010 yılında Esas Holding'e katılmadan önce İngiltere'nin en büyük gayrimenkul şirketlerinden biri olan F&C REIT Asset Management'ta yatırım analisti olarak çalıştı.

Kazım Köseoğlu, yüksek lisans derecesini Uluslararası Finans ve Bankacılık alanında Cass Business School'dan ve lisans derecesini ise İşletme Ekonomisi (Almanca) alanında Brown Üniversitesi'nden almıştır.

FEHMI DURUAY
Direktör

Fehmi Duruay Esas Uluslararası Gayrimenkul ekibinde Kıdemli Müdür’dür.

Fehmi Duruay, Ayakkabı Dünyası ekibinin bir parçasıydı ve Esas PE’deki yeni yatırım fırsatlarının geliştirilmesi, durum tespiti ve uygulanmasında görev aldı.

Fehmi, 2011 yılında Esas'a katıldığından bu yana Türkiye'de özel sermaye yatırımları ile Türkiye, Avrupa ve ABD'de gayrimenkul yatırımları üzerinde çalışmış ve çıkışa kadar UN Ro-Ro ekibinde görev almıştır. Daha önce Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nda finansal analist olarak proje finansmanı ve M&A işlemlerinde görev aldı.

Fehmi Duruay Koç Üniversitesi'nden finans alanında yüksek lisans ve Boğaziçi Üniversitesi’nden işletme lisans derecesini almıştır.

ÇAĞLAR GÜLTEKİN
Kıdemli Uzman

Çağlar Yurt Dışı Gayrimenkul takımında Kıdemli Uzman olarak görev almaktadır.

2019 yılında Esas'a katılmadan önce kariyerine Ünlü & Co'nun özel sermaye yatırımları tarafında Management Trainee olarak başlamış, ardından yine Ünlü & Co'da Yatırım Bankası Analisti olarak görev almıştır.

Çağlar lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi'nde İşletme alanında tamamlamıştır.

YEKTA AYAZ
Uzman

Yekta Yurt Dışı Gayrimenkul takımında Uzman olarak görev almaktadır.

2022 yılında Esas'a katılmadan önce kariyerine Zorlu Enerji'nin Proje Finans takımında Uzman Yardımcısı olarak başlamıştır.

Yekta lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi'nde İnşaat Mühendisliği alanında tamamlamıştır.