Esas Holding Logo
EN TR
Yerel uzmanlık, küresel erişim

2000 yılında Şevket Sabancı ve ailesi tarafından kurulan Esas Holding, Türkiye ve yurt dışındaki yatırım imkanlarına odaklanmış Türkiye'nin lider yatırım gruplarından birisidir.

İstanbul ve Londra’da ofisleri bulunan Esas Holding, özel sermaye, gayrimenkul, girişim sermayesi ve sermaye piyasası araçları gibi farklı varlık sınıflarına organize biçimde yatırım yapan tek ve en büyük Türk aile fonudur.

KURUCU
ŞEVKET SABANCI
KURUCU

Şevket Sabancı Esas’ın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

2000 yılında Esas’ı kurmadan önce, Sabancı Holding’e bağlı tekstil şirketlerinde yöneticilik yapmış ve Sabancı Holding’i 1980 yılından itibaren yurt dışında temsil etmeye başlamıştır. Vaksa’nın kurucu üyesi olan Şevket Sabancı, 2004’e kadar Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak holdingin büyümesinde önemli rol oynamıştır.

Şevket Sabancı, lisans derecesini Manchester Üniversitesi’nde Tekstil Mühendisliği üzerine tamamlamıştır.

Şevket Sabancı Yönetim Kurulu Başkanı olarak Esas'a liderlik etmektedir.

Yönetim Kurulu
ALİ SABANCI
Yönetim Kurulu Başkanı

Ali Sabancı, Esas’a 2004 yılında yönetim kurulu üyesi olarak katılmıştır.

Kariyerine Morgan Stanley’nin ABD ofisinde başlayan Ali Sabancı Türkiye’ye döndükten sonra Akbank’ta çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. 1997 yılında Sabancı Holding Projeler Daire Başkanı, 2001 – 2004  yılları arasında ise Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkan Yardımcısı olarak görev almıştır.

Ali Sabancı lisans derecesini Tufts Üniversitesi’nde Politika ve Ekonomi üzerine, işletme yüksek lisans derecesini Columbia Üniversitesi’nde Uluslararası Finans üzerine tamamlamıştır.

2005 yılından bugüne Pegasus Havayolları'nın Yönetim Kurulu Başkanı olan Ali Sabancı, ayrıca Esas'ın Özel Sermaye, Girişim Sermayesi ve Gayrimenkul Yatırım Komitelerinde görev yapmaktadır.

EMINE SABANCI KAMIŞLI
Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Esas'ın kurucu ortaklarından olan Emine Sabancı Kamışlı, 2000 yılından bugüne şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir. Emine Sabancı Kamışlı kariyerine Londra’da reasürans brokerlığı şirketi olan Willis Corroon’da başlamıştır. Türkiye’ye döndükten sonra, Aksigorta’da Ticaret Direktörü olarak çalışmıştır. Esas kurulmadan önce Aksigorta, Akhayat ve Sabancı Holding’de yönetim kurulu üyeliği yapmıştır.

Emine Sabancı Kamışlı, lisans derecesini London School of Economics’de Endüstri ve Ticaret Ekonomisi üzerine tamamlamıştır.

Emine Sabancı Kamışlı, Esas’ın hazine ve sosyal sorumluluk (Esas Sosyal) projelerine liderlik etmektedir.

ERHAN KAMIŞLI
Yönetim Kurulu Üyesi

Erhan Kamışlı, 2008 yılında yönetim kurulu üyesi olarak Esas’a katılmıştır.

Kariyerine Exsa’da başlayıp Akçimento’da çeşitli görevler alan Erhan Kamışlı daha sonra Sabancı Holding Çimento Grup Başkanlığına yükselmiştir. Bu görevi süresince Akçansa ve Çimsa Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nda ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nde yönetim kurulu üyeliği yapan Erhan Kamışlı aynı zamanda Beşiktaş Jimnastik Kulübü ve Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurullarında da görev almıştır.

Erhan Kamışlı, California State Üniversitesi’nden pazarlama ve uluslararası iş yönetimi lisans derecesine sahiptir.

Erhan Kamışlı, Esas Gayrimenkul ve Medline Sağlık Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

KAZIM KÖSEOĞLU
Yönetim Kurulu Üyesi

Amerika’da Brown Üniversitesi İşletme ve Almanca bölümlerinde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Londra’da City University of London Cass Business School - Finans ve Bankacılık üstüne master yapmıştır. Daha sonra Londra’da F&C Reit Asset Management firmasında 2,5 yıl Yatırım Analisti olarak çalışmıştır. 2010 yılından bu yana Esas Gayrimenkul CEO’su olarak görev yapan, yurtiçi ve yurtdışı yatırımlarla grubun büyümesinde önemli rol alan Kazım Köseoğlu, Ocak 2020  itibarı ile Esas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ve yurtdışı yatırımların sorumluluğunu üstlendi.

CAN KÖSEOĞLU
Yönetim Kurulu Üyesi
KEREM SABANCI KAMIŞLI
Yönetim Kurulu Üyesi
AHMET BOZER
Yönetim Kurulu Üyesi

Ahmet Bozer, Esas’a 2017 yılında yönetim kurulu danışmanı olarak katılmıştır.

Ahmet Bozer, Esas’a katılmadan önce, Coca-Cola’da başkan yardımcısı görevinde bulunmuştur. 1990 yılında katıldığı Coca-Cola’da çeşitli finans rollerinde çalışmış olup, dört yılın sonunda Coca-Cola İçecek’de genel müdürlük rolünü üstlenmiştir. 2000 yılında Coca-Cola’ya geri dönüp Avrasya operasyonlarında bölüm başkanlığı rolüne geçen Ahmet Bozer, sonrasında Orta Doğu Bölgesi’nin sorumluluklarını da almıştır ve 2007 yılında Avrasya operasyonlarının başına geçmiştir. Grup başkanı ve COO olarak Avrasya ve Afrika bölgelerinde 90 ülkelik operasyona liderlik etmiştir. Coca-Cola International’da başkanlık pozisyonuna gelen Ahmet Bozer, 200’den fazla ülkeden oluşan bir operasyona liderlik etmiştir.

Ahmet Bozer lisans derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde İşletme üzerine, yüksek lisans derecesini ise Georgia State Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri üzerine tamamlamıştır.

Kariyeri boyunca çeşitli Coca-Cola ortaklıklarının ve şirketin şişeleme iştiraklerinin yönetim kurullarında yer alan Ahmet Bozer, halihazırda birçok şirket ve sivil toplum kuruluşunda bağımsız yönetim kurulu üyeliği rolünü üstlenmektedir.

DANIEL BERNARD
Yönetim Kurulu Üyesi
ERNES BOLES
Yönetim Kurulu Üyesi
BERNIE MYERS
Yönetim Kurulu Üyesi
H. ÇAĞATAY ÖZDOĞRU
Yönetim Kurulu Üyesi & CEO

Yönetim kurulu üyesi olan Çağatay Özdoğru, Esas Holding’in gayrimenkul, özel sermaye fonu, girişim sermayesi fonu ve varlık yönetimi dahil tüm iş kollarını denetlemekte ve yatırım komitelerinde görev yapmaktadır.

2005 yılında Esas’a katılmadan önce, Sabancı Holding’te Telekomünikasyon Grup Başkanlığı görevinde bulunmuştur.  Sabancı Holding’deki görevi öncesinde France Telecom Group’ta çeşitli pozisyonlarda çalışmış olup REEMEA (Rusya-Doğu Avrupa-Orta Doğu-Afrika) Bölgesi Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuş ve France Telecom Group’un Küresel Operasyon Komitesi’nde yer almıştır.

Çağatay Özdoğru lisans derecesini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği üzerine, yüksek lisans derecesini George Washington Üniversitesi’nden Telekomünikasyon Yüksek Mühendisliği üzerine tamamlamıştır.

Esas Değerler
Rakamlar ile Esas
Özel Sermaye
€2,4 milyar

Türkiye portföyündeki şirketlerin toplam şirket değeri

€1,9 milyar

Türkiye portföyündeki şirketlerin toplam satışları

15

Uluslararası yatırım adedi

4,8x

Son dört şirket satışının ortalama getirisi (€ cinsinden)

Gayrimenkul
539.000 m2

Uluslararası portföydeki toplam kiralanabilir alan

€2,5 milyar

Türkiye ve yurtdışındaki gayrimenkul yatırımlarının toplam değeri

356.000 m2

Türkiye portföyündeki toplam kiralanabilir alan