Menu menu-icon menu-icon
Programlar ve Ekosistem
Esas Sosyal Ekosistemi
Esas Sosyal Ekosistemi
Esas Sosyal Ekosistemi
Esas Sosyal Ekosistemi

Çalışmalarını Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı liderliğinde sürdüren Esas Sosyal; eğitimli genç işsizliğine çözüm modeli olarak hayata geçirdiği Programları etrafında; özel sektör, sivil toplum kuruluşları, kurumsal/ayni destekçiler, iş insanları, yöneticiler, insan kaynakları profesyonelleri, prova mülakatçılar, mentorlar ve gençlerden oluşan 3.500 kişiyi aşkın güçlü bir ekosistemi harekete geçirmektedir.

Neler Sunuyor?

 • Genç istihdamında fırsat eşitliği misyonun yaygınlaştırılması için kamuoyunda geniş farkındalık oluşturması
 • İnsan Kaynakları profesyonellerinin yeni mezunlara şans tanınırlığını artırması

Sosyal Etki: Sivil Toplum Kuruluşları’nın çalışan yetkinliğinine ve gelişimine finansman desteği sunmaktadır. Ayrıca genç istihdamını desteklemek için özel sektörü harekete geçirmenin benzersiz bir örneğidir.

Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat
Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat
İlk Fırsat
İlk Fırsat

Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı

İşverenlerce daha az tercih edilen üniversitelerden yeni mezun olan gençlere, Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarında 12 ay tam zamanlı çalışma deneyimi sunmaktadır.

Neler Sunuyor?

 • Yeni Mezunlara 12 Ay Tam Zamanlı Çalışma
 • Sivil Toplum Kuruluşlarına Nitelikli İş Gücü Desteği
 • 250+ Saat İlk Fırsat Akademi Eğitimleri
 • Prova Mülakatlar
 • Kişisel Gelişim
 • Mentorluk
 • Referans Mektubu
 • Esas Sosyal Katılım Sertifikası

Sosyal Etki:Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı'nı tamamladıktan sonraki ilk 6 ayda katılımcıların %100’ü istihdamda yer almaktadır.

Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım Programı
Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım Programı
İngilizce Fırsatım Programı
İngilizce Fırsatım Programı

Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım Programı

Az bilinen üniversitelerdeki öğrencilerin İstihfdam edilebilikriklerini artırmak için İngilizce dil eğitimi sunmaktadır. Yenilikçi bir sosyal yatırım programı olarak hayata geçirilen İngilizce Fırsatım’da eğitimler, Berlitz Dil Okulları tarafından verilmektedir.

Neler Sunuyor?

 • 144 Saat İngilizce Eğitimi
 • Berlitz Dil Sertifikası
 • Kariyer Gelişimi
 • Esas Sosyal Katılım Sertifikası

Sosyal Etki: Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım Programı'nı tamamlayanların %50’sinden fazlası staj, iş ve yurt dışında eğitim fırsata erişmektedir.

Mezun Programı
Mezun Programı
Mezun Programı
Mezun Programı

Mezun Programı:

Esas Sosyal’in mezun ekosisteminin güçlendirilmesini amaçlamaktadır.

Neler Sunuyor?

 • Mezun Komitesi Danışmanlığı
 • Profesyonel Gelişim ve Network Olanağı
 • Fırsat Eşitliği Hedeflerine Mezun Desteği

Sosyal Etki: Mezun Programı, genç istihdamında fırsat eşitliği sağlama misyonunun yaygınlaştırılmasına katkı sağlamaktadır.

Sürdürülebilirlik
4 Nitelikli Eğitim
Besas Sosyal, okuldan işe geçiş sürecinde gençlere kapsayıcı ve nitelikli eğitimler
sunarak fırsat eşitliği sağlamayı hedeflemektedir.
5 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği
Esas Sosyal Programları, genç kadınları güçlendirerek okuldan işe geçişlerini kolaylaştırmaktadır. Bu kapsamda; programlardaki katılımcıların %75'i genç kadınlardan oluşmaktadır.
8 İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme
Esas Sosyal, genç istihdamında çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılığı savunmaktadır.
10 Eşitsizliklerin Azaltılması
Esas Sosyal’in programları, genç istihdamını desteklemek için özel sektörü harekete geçirmenin benzersiz bir örneğidir.
17 Amaçlar İçin Ortaklıklar
Esas Sosyal, farkındalığı artırmak için çeşitli ekosistem oyuncularını harekete geçirmekte ve  anlamlı etkileşim yaratmaktadır.
Ödüllerimiz
20. Altın Pusula Ödülleri’nde UNDP Özel Ödülü
1 Altın
4. PRIDA İletişim Ödülleri’nde "Lider İletişimi" kategorisinde Başarı Ödülü
Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık kategorisinde Gümüş Stevie Ödülü
1 Bronz
8. Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Ödülü
13. Globee Uluslararası İş Ödülleri kapsamında Genç İstihdamı Stratejileri kategorisinde Altın Ödül
1 Altın
13. Globee Uluslararası İş Ödülleri kapsamında Çeşitlilik ve Kapsayıcılık kategorisinde Gümüş Ödül
Kurucular Kurulu
HAYIRLI SABANCI
Kurucular Kurulu Üyesi
EMINE SABANCI KAMIŞLI
Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Emine Sabancı Kamışlı, Esas Holding'in kurucularından olup, 2000 yılından bu yana Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır. Ayrıca sürdürülebilir sosyal yatırımı kolaylaştırmak için kurulan Esas Sosyal oluşumuna da liderlik etmektedir.

Emine Sabancı Kamışlı, Esas Holding'in kurucu ortağı olmasından önce Aksigorta, Akhayat ve Sabancı Holding'de icra kurulu üyesi olarak görev yaptı. Ondan önce de Aksigorta'da ticaret direktörü olarak görev yaptı. Kariyerine Londra'da bir reasürans aracılık şirketi olan Willis Corroon'da başladı.

Emine Sabancı Kamışlı, lisans derecesini London School of Economics'te Endüstri ve Ticaret Ekonomisi alanında tamamladı.

ALİ SABANCI
Yönetim Kurulu Başkanı

Ali Sabancı, Esas Özel Sermaye Yatırımları arasında yer alan Pegasus Havayolları'nda Yönetim Kurulu Üyesi ve Mars Sportif'de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini ifa etmektedir. Esas Gayrimenkul'ün yönetim kurulunda da görev yapmaktadır.

Ali Sabancı, sürdürülebilir sosyal yatırımı kolaylaştırmak için kurulan Esas Sosyal'in kurucularından biridir. Kendisi ayrıca Türkiye'de girişimcilik farkındalığını artırmaya odaklanmaktadır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu başkanı olarak Melek Yatırımcılık mevzuatı, Global Girişimcilik Kongresi, G3 / Geleceğin Gücü Girişimciler Forum, Global Girişimcilik Haftası ve TIM Inovasyon Haftası - Born Global gibi başarılı projelere liderlik yaptı. Aynı zamanda 25'ten fazla start-up şirkette melek yatırımcıdır.

Ali, Türk-Amerikan İş Adamları Derneği ve Türkiye Aile İşletmeleri Derneği üyesidir. 2018 yılında Türkiye ile Fransa arasındaki ekonomik ilişkilere yaptığı katkılardan dolayı Fransız hükümeti tarafından Légion d'Honneur ödülüne layık görüldü.

Ali Sabancı, Columbia Business School'dan Uluslararası Finans alanında MBA ve Tufts Üniversitesi'nden Siyaset ve Ekonomi alanında lisans derecesi aldı.

KAZIM KÖSEOĞLU
Yönetim Kurulu Üyesi

Kazım Köseoğlu Esas Gayrimenkul'de Yönetici Ortak ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak yatırım komitesinde görev yapmaktadır. Aynı zamanda Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Tüsiad’ın İngiltere network grubuna başkanlık etmektedir.

2010 yılında Esas Holding'e katılmadan önce İngiltere'nin en büyük gayrimenkul şirketlerinden biri olan F&C REIT Asset Management'ta yatırım analisti olarak çalıştı.

Kazım Köseoğlu, yüksek lisans derecesini Uluslararası Finans ve Bankacılık alanında Cass Business School'dan ve lisans derecesini ise İşletme Ekonomisi (Almanca) alanında Brown Üniversitesi'nden almıştır.

CAN KÖSEOĞLU
Yönetim Kurulu Üyesi

Can Köseoğlu Esas Ventures'ın yatırım komitesinde görev yapmaktadır. 

Daha önce Türkiye'de dört ilde sekiz şubesi bulunan bir fast food zinciri olan Döner Stop'u kurdu ve şirketi 2018 yılında TAB Gıda Yatırımları'na sattı. Bundan önce Gıdaser, Bonservis ve Esaslı Grubu dahil olmak üzere çeşitli Esas portföy şirketlerinde çalışmıştır.

H. ÇAĞATAY ÖZDOĞRU
Yönetim Kurulu Üyesi & CEO

Çağatay Özdoğru, Esas Holding’in gayrimenkul, özel sermaye, girişim sermayesi, sosyal yatırım ve varlık yönetimi dahil bütün iş kollarından sorumlu CEO'sudur ve tümünün yatırım komitelerinde yer almaktadır.

2005 yılında Esas’a katılmadan önce, Sabancı Holding’te Bilgi ve Telekomünikasyon Yatırımları Başkanlığı görevinde bulunmuştur.  Sabancı Holding’deki görevi öncesinde France Telecom Group’ta çeşitli pozisyonlarda çalışmış olup en son Orange Business Services'da MEA (Orta Doğu ve Afrika) bölgesinden sorumlu Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuş ve şirketin Küresel Operasyon Komitesi’nde yer almıştır.

Çağatay Özdoğru, 2020 yılında DEİK'te (Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi) Türkiye - Fransa İş Konseyi başkanlığına ve 2021’de Fenerbahçe Futbol A.Ş bağımsız yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Çağatay, Nisan 2022 itibarıyla Tüsiad'da da Yönetim Kurulu Üyesi’dir.  Daha önce Türkiye - İsveç İş Konseyi ve Türkiye - Hırvatistan İş Konseyi Başkanlığı, TBV (Türkiye Bilişim Vakfı) ve TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Ayrıca 2018-2019 yılları arasında Türkiye Basketbol Ligi takımlarından Sigortamnet İTÜ Basket'in başkanlığını yaptı.

Özdoğru, 2016 yılında Seçkin Mezun Ödülü'nü aldığı George Washington University'den Elektronik Mühendisliği alanında yüksek lisans derecesini ve İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Telekomünikasyon Mühendisliği bölümünden lisans derecesini almıştır.

Ekibimiz
ÖZLEM AKGÜN EŞMELER
Esas Sosyal Direktörü

Esas Sosyal Direktörü olarak görev yapan Özlem Akgün Eşmeler, Esas Sosyal programlarının geliştirilmesi, Kurumsal İletişim ve Kurumsal İlişkiler süreçlerinin yönetilmesinden sorumludur.

İnsan Kaynakları ve Eğitim & Gelişim alanında 15 yıllık deneyime sahip olan Akgün Eşmeler, 2010-2019 yılları arasında Yapı Kredi Bankası ve iştiraklerinde Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi, Eğitim ve Gelişim, Yetenek Yönetimi alanlarında görev yapmış, Koç Holding ve Unicredit eğitim ve gelişim projelerinde yer almıştır. Önceki deneyimlerinde Akbank ve Garanti Bankası’nda farklı insan kaynakları sorumlulukları üstlenmiş olan Akgün Eşmeler, 2020 yılında Esas Sosyal Direktörü olarak ekibe katılmıştır.

Özlem Akgün Eşmeler, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Kamu Yönetimi, İktisat Fakültesi’nde Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümlerinde lisans eğitimini tamamlamıştır.

FİLİZ BİKMEN
Kıdemli Danışman

Esas Sosyal’in kuruluşu ve İlk Fırsat Programı'nın tasarımı da dahil olmak üzere 2014’ten itibaren destek veren Filiz Bikmen, 2015-2020 arası Esas Sosyal'in Kurucu Direktörü olarak görev aldı ve ardından Kıdemli Danışman olarak görevine devam ediyor. Bikmen, EMpower Vakfı Kıdemli Danışmanı olarak ve uluslararası arenada farklı kurumlara sosyal yatırım danışmanlığı sunuyor, Alliance Magazine’in Yayın Kurulu Üyesi olarak görev alıyor. Daha önce Sabancı Vakfı ve Türkiye 3. Sektör Vakfı üst yönetiminde yer aldı, Avrupa Vakıflar Merkezinde Yönetim Kurulu Üyesi, Uluslararası Kar Amacı Gütmeyen Hukuk Merkezi (ICNL) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Sosyal yatırım sektörüne geçmeden önce, UBS, Andersen Consulting ve Citibank gibi küresel firmalarda yönetim danışmanlığı yaptı. Richard von Weizscaker Fellow/Bosch Foundation, Emerging Leaders Fellow / Graduate Center’den araştırma ödülleri almıştır (fellowship). 30’dan fazla yayını bulunmaktadır. Yakın zamanda yayımlananlar: Philanthropy Networks: Creating Value, Voice and Collective Impact’ (WINGS, 2020) ve ‘More than the Sum of its Parts: Insights on the Future of European Philanthropy and Social Investment Infrastructure’ (Wider Sense, 2019). Columbia Üniversitesi’nden Sosyal ve Örgütsel Psikoloji Master’ı tamamladı.

ECE AKYEL
Programlar Yöneticisi

Ece Akyel, Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 2015 yılında mezun olmuştur. Yaklaşık 4 yıl TEGV eğitim gönüllüsü olarak sivil toplum alanına ilk adımı atmıştır. Mezuniyet sonrasında kariyerine sivil toplum ve insani yardım alanında başlamıştır. Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Organizasyonu tarafından desteklenen İzmir “Sürdürülebilir Yaşam Merkezi”nde “Sosyal Görüşmeci” olarak 1 yıl çalıştıktan sonra Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu  tarafından desteklenen “Birlikte Güçlüyüz” projesi kapsamında gençlerin sosyal projelerini oluşturmaları ve hayata geçirmelerini desteklemek göreviyle “Etkinlik Sorumlusu” olarak çalışmıştır. Almanya Kalkınma Bakanlığı ve Ekonomik İş Birliği Gelişim Organizasyonu desteğiyle yürütülen “Benim Geleceğim Gençlik Merkezi”nde gençlerin kendi yetenek ve ilgi alanlarına uygun, sürdürülebilir istihdama erişimleri için çalışmalar yapmıştır. Ayrıca Maltepe Üniversitesi Sosyoloji Anabilim dalında yüksek lisansını beyaz yakalı çalışan gruba yönelik çalışma sosyolojisi alanında tamamlamıştır. 2021 Ağustos itibariyle Esas Sosyal ekibine katılmıştır.

YİĞİT GÜRBÜZ
Kurumsal İletişim Kıdemli Uzmanı

Yiğit Gürbüz, kariyerine Esas Sosyal’in Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Katılımcısı olarak AÇEV’de Kurumsal İletişim Sorumlusu pozisyonunda başlamış, AÇEV’deki 2 yıllık deneyiminin ardından özel sektöre geçiş yapmıştır. Coşkunöz Holding’de, holding ve bağlı şirketlerinin Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak yaklaşık 2 yıl görev alan Gürbüz, Ekim 2020 itibariyle Esas Sosyal ekibine katılmıştır. Üniversite hayatında birçok halkla ilişkiler ve reklam projeleri hazırlayan ve bu projelerle çeşitli iletişim yarışmalarına katılan Yiğit Gürbüz, bu yarışmalardan 3 ödül alarak Akdeniz Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olmuştur.

GÜLŞEN HAZAL ÇATALBAŞ
Program Geliştirme Uzmanı

Gülşen Hazal Çatalbaş, 2015 yılında Mimar Sinan Güzel Sanat Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitenin Pedagojik Formasyon Eğitimi Programı'nı tamamlamıştır. Bu süre içinde çeşitli müze ve sanat galerilerinde görev alan Çatalbaş, 2017-2022 yılları arasında ÇEKÜL Vakfı Bilgi Ağacı Eğitim Birimi'nde doğal ve kültürel mirasın korunmasına ilişkin eğitim programlarının oluşturulması ve yürütülmesi göreviyle Eğitim Sorumlusu olarak çalışmıştır.  2020 yılında Kadir Has Üniversitesi Kültür Varlıklarını Koruma Bölümü'nde, vakıf sistemi ve vakıf yapılarının korunması üzerine yüksek lisansını tamamlamıştır. 2022 Eylül ayında Program Geliştirme Uzmanı olarak Esas Sosyal ekibine dâhil olmuştur.

BETÜL BORAN
Program Geliştirme Uzmanı

Betül Boran, 2018 yılında Koç Üniversitesi Psikoloji ve Sosyoloji bölümlerinden mezun olmuştur. İş yaşamına Koç Üniversitesi Çocuklar için İngilizce Yaz Okulu’nda program asistanı olarak başlamış, daha sonra Özel Efdal Okullarında İngilizce becerileri öğretmeni olarak çalışmaya devam etmiştir. Üniversite yıllarından beri çocuk ve gençlerin psikososyal gelişimi konularında sivil toplum projelerinde gönüllü yer alan Betül, çalışma hayatına toplum ruh sağlığı alanında çalışan Bir İZ derneğinde proje uzmanı daha sonra içerik geliştirme uzmanı olarak devam etmiştir. 2023 Mart ayında Program Geliştirme Uzmanı olarak Esas Sosyal ekibine dâhil olmuştur.

SERKAN ÇALIŞIR
Kurumsal İlişkiler Yöneticisi

Serkan Çalışır, 2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra Bilgi Üniversitesi’nde İnsan Hakları Hukuku yüksek lisans programını tamamlamıştır. SOIL İnovasyon Lab.’da Kurucu Ortak olarak çalışmış; 2018-2022 yılları arasında Tohum Otizm Vakfı, Türk Eğitim Vakfı ve Girişimcilik Vakfı’nda “TANAP-Eğitime Uzanan Yol”, “Sabancı Vakfı-Okulda Birlikte, Hayatta Birlikte”, “Google-Oyun ve Uygulama Akademisi”, “A.B.D. Büyükelçiliği-ClimateXTurkey” ve “Boeing-Airpreneurs” gibi çeşitli projelerde “Uzman” ve “Koordinatör” olarak görev almıştır. Yapı Kredi’de Kurum İçi İnovasyon Yöneticisi olarak çalıştıktan sonra Esas Sosyal’de Kurumsal İlişkiler Yöneticisi olarak Haziran 2023’te göreve başlamıştır.